Ændringer i folkeoplysningsloven
Skrevet af:
Anne Refsgaard, Foreningskonsulent
Udgivet 7. januar 2026
I de allersidste dage af 2025 vedtog Folketinget nogle små, men dog væsentlige ændringer i Folkeoplysningsloven, som skal gøre den administrative byrde lidt lettere for aftenskolerne. Ændringerne er uddybet nedenfor.
I 2027 skal der ikke længere indhentes fuldt CPR-nummer på deltagere fra andre kommuner.
Bestemmelsen træder i kraft pr. 1. juli 2026, men er reelt først gældende i 2027, da bestemmelsen kun gælder for undervisning, hvor tilskuddet er søgt eller bevilliget efter 1. januar 2026.
Fra 2027 skal der således kun indhentes navn, adresse og fødselsdato og -år for alle deltagere uanset bopælskommune. Den mellemkommunale refusion er fortsat gældende, blot uden oplysninger om deltagernes CPR-numre.
Regnskaber skal som minimum underskrives af foreningens tegningsberettigede bestyrelsesmedlemmer.
Gældende fra 1. januar 2026 er der ikke længere krav om, at hele bestyrelsen skal underskrive foreningens regnskaber, men blot at det underskrives af de tegningsberettigede bestyrelsesmedlemmer (jf. aftenskoleforeningens vedtægter). Bemærk at alle bestyrelsesmedlemmer fortsat er ansvarlige for foreningens regnskab og økonomi, selvom de ikke er underskrivere.
Kravet om 30% fysisk fællesskab i fjernundervisningen ophører.
Fjernundervisning er fleksibelt tilrettelagte undervisning. Fra 1. januar 2026 er der ikke længere krav om et fysisk fællesskab på disse hold, men der er, som med al undervisning i aftenskolen, dog fortsat krav om at undervisningen bygger på fællesskab.