Ny viden
Nye muligheder

Nyhedsarkiv

Musikalsk Lederseminar 08

08-09-2008

 

Musikalsk Lederseminar 08

Tirsdag den 7. oktober fra kl. 10-16 afholdes DOFs årlige seminar for landsforbundets medlemsskoler vedrørende musikområdet.

 

Er musikken vigtig for din skole, og vil du møde andre, der også arbejder for netop dette fagområde i aftenskolen, så sæt X i kalenderen, tag en eller to lærere under armen og kom til en inspirerende dag med oplæg, diskussioner og hyggeligt samvær.

Dagens temaer omhandler dels lederens rolle, dels forholdet til holdundervisning som metodik.

 

Lederrollen: Inspirator eller administrator? – Hvor meget kan man blande sig i de pædagogiske overvejelser…? Otto Laust Hansen, mangeårig leder af Køge Aftenmusikskole og Køge Musikskole, lægger op til diskussion.

 

Holdundervisning: Bare besværligt? Oplægsholder er Charlotte Mejlbjerg, som er uddannet musiker og musikpædagog samt cand.pæd. i musik fra DPU, har undervist i musik i mange år. Nu er Charlotte tilknyttet Det Fynske Musikkonservatorium som underviser i pædagogik.

 

I år er det DOF Paarup Aftenskole i Odense, der lægger lokaler til, og seminaret er gratis for skolens leder samt 2 musiklærere fra skolen. Bemærk at der af planlægningsmæssige årsager ikke kan påregnes flere end max. 3 deltagere pr. skole.

 

Information samt adgang til tilmelding findes på DOFs hjemmeside på www.danskoplysning.dk

Tilmelding kan også ske til Lars Eriksen på tlf 70 20 60 20; dog ikke i dagene 10. sept. t.o.m. 16. sept., hvor sekretariatet holder flyttelukket.

 

Sidste frist for tilmelding er fredag den 26. september.

 

Du kan tilmelde dig direkte her.

 

Har du spørgsmål, så ring til musik- og kulturkonsulent Pernille Marstrand på tlf. 31 69 32 48 eller mail til pm@danskoplysning.dk - også i flytteperioden.

 

Kontakt

Løngangstræde 25, 4.
1468 København K.
Tlf. 70 20 60 20