Det går ikke af sig selv25-09-2007
"Slik på fingeren og stik den op i luften. Så kan du mærke, hvad vej vinden blæser."
Hvis dette er virksomhedsfilosofien i en aftenskole, så kan det muligvis gå godt, hvis skolelederen har en meget følsom finger, men det kan altså også gå rigtig skidt, for vinden kan hurtigt slå om.
Måske skulle man hellere stikke fingeren i jorden, og finde ud af, hvor man er. Under alle omstændigheder bør man overveje at tænke lidt mere struktureret over aftenskolens fremtid, og det er enhver bestyrelses ansvar at sætte gang i den proces.
Mange DOF-skoler står i en helt ny situation, fordi de er blevet en del af en større kommune. Det kræver mere end en finger i luften at tage bestik af den fremtidige udvikling. Også selv om skolen ikke er en del af en kommunesammenlægning sker der hele tiden ændringer af det marked, som skolen skal forholde sig til, og tendensen er klar. Konkurrenterne centraliserer og skaber større og større skoler med de stordriftsfordele, det medfører.
Selv om man er meget entusiastisk, så skal man være ret tykhudet for ikke fornemme, hvad vej det går, og derfor er det vigtigt at skolens bestyrelse tænker over fremtiden især når det gælder de tunge økonomiske poster der kan skrues på i budgettet - markedsføring, lederløn og deltagerbetaling.
Derfor må skolen have en vision om, hvor den skal hen, og hvilke tiltag det kræver, og her er der hjælp at hente i DOFs landsorganisation.
Enhver skole kan få bistand til at gennemføre en visionsdag med konsulentbistand. En dag, hvor man analyserer skolens styrker og svagheder og forholder sig til økonomi og lønninger, organisation, kursusudbud, nye ideer og arbejdet i bestyrelsen.
Der foreligger allerede nu en hel række forslag til indhold til sådanne visionsdage, og adskillige skoler har gjort brug af tilbuddet. Kig blot i DOFs kursusbrochure efterår 2007 under "Udviklings- og visionsmøder."
Der skal tages fat inden det er for sent. Enhver skole bør have en mening med sin profil og nogle klare mål for de kommende år, ligesom enhver anden virksomhed.
Omstilling er tvingende nødvendig, men det kan også være en spændende udvikling at være med i, så når dønningerne oven på tilmeldingsperiodens travlhed har lagt sig, er det tid at arrangere et visionsmøde i bestyrelsen.
I DOF er vi parat til at rykke ud og hjælpe med til at få visionerne sat på skinner. Det går ikke af sig selv.
Robin Kristiansen redaktør
|